Jak na MOST

V dnešním článku jsme se pro vás rozhodli sepsat pár tipů na to, jak se dostat do vytoužené pozice mostu. A to hlavně bezpečně a kontrolovaně. Už teď ale u nás na webu najdete řadu videí zaměřených právě na flexibilitu zad a ramen, která je v pozici mostu tak důležitá. Tak se na ně nezapomeňte kouknout!

Warm-up

Most je jak silově, tak i co se rozsahu týče velmi náročná pozice. Proto platí stejná pravidla jako u jakéhokoli jiného prvku, ať už silového nebo flexibilního. Před tím, než se pustíte do prvních pokusů, pořádně se zahřejte. Nejlepší je zařadit strečink do mostu na začátek tréninku hned po zahřátí, ale tady opatrně! Přece jen jste právě začali cvičit, a ačkoliv už je tělo zahřáté a rozhýbané, pořád není rozumné pouštět se do maximálních rozsahů. Ty si naopak nechte na konec tréninku, kdy si vyhradíte pár minut před závěrečným protažením, protože tělo tehdy bude nejzahřátější a nejrozhýbanější za celou dobu tréninku. Vaše šance na zvládnutí perfektního mostu je právě tehdy nevyšší.

most 1

Začněte pomalu

Nemůžete chtít všechno hned. Jak už jsme psali výše, most je velmi komplexní pozice. Je náročná jak na ramena, tak i záda a kromě toho, že je to velmi flexibilní pozice, je potřeba mít i určitou sílu. Proto začněte pomalu. Dlaně si položte na podložku do úrovně hlavy, chodila by měla být zhruba na šířku pánve. Z počátku zkuste v mostu vydržet třeba jen pár nádechů a výdechů. Což je mimochodem taky důležitá věc – nezapomínejte dýchat! Předejdete tím tak křečím.
Jak budete postupně získávat sílu a v pozici si budete jistější, můžete v mostu vydržet i déle, snažit se přenést váhu na ruce tak, abyste postupně zvládli propnout nohy v kolenou. Postupně pak můžete zkoušet zvedat jednu nebo druhou nohu, nejdřív pokrčenou kolenem směrem do stropu a postupně propínat.

most 2

Průpravné cviky

Zkoušet přímo pozici mostu není všechno, zvlášť pokud je pro vás opravdu náročná. Mrkněte na web Fitplayce do sekce Strečink/Flexibilita, kde najdete spoustu průpravných cviků na zvýšení jak flexibility ramen, tak i zad. Nevěšte hlavu, postupným tréninkem máte za pár týdnů most v malíčku.

Kompenzace

Poslední důležitou částí je kompenzace. Stejně tak jako je na začátku důležité se pořádně zahřát, je i nezbytné se nakonec uvolnit. V případě mostu se konkrétně jedná o „vrácení zad do původní polohy“. Můžete tedy zvolit jakýkoliv způsob zakulacení zad, ať už v kolíbce, na zádech s nohama za hlavou nebo jen v sedě. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, nezapomeňte ji spojit s hlubokými nádechy a výdechy, aby se protažení ještě zintenzivnilo.

Kompenzace

Je pro vás pozice mostu těžká? Jaké pozice vás nejvíce trápí? Dejte nám vědět v komentářích.