Jak zlepšit flexibilitu potřebnou k pole dance?

Flexibilita neboli pružnost je nezbytná pro dynamiku a velký rozsah v pohybu. Myslíte to s pole dance vážně a chcete se mu opravdu věnovat? Tak kromě posílení silových schopností, musíte pracovat na vaší flexibilitě. V začátečnických lekcích není ještě tolik zapotřebí, ale v obtížnějších úrovních se bez ní neobejdete.

Bez zahřátí to nepůjde

Mnoho lidí stále žije v domnění, že protahování před a po tréninku je ztráta času a obejdou se bez něj. Nenechte se však zmýlit.  Pořádné zahřátí a doprotažení není radno podceňovat, tělo Vám to může dát později pěkně najevo (Jak zregenerovat svaly a co Vám hrozí, se dočtete v minulém článku). Pořádná rozcvička a strečink jsou nezbytné minimum pro zlepšení flexibility těla.

Nikam nespěchejte

Pružné tělo není otázka dní nebo několika týdnů. Nikdo Vám neřekne, za kolik dní uděláte šňůru, každý člověk je jedinečný a má jiné predispozice. Chce to trpělivost a pravidelnost. Nikam nespěchejte, dejte na svůj vlastní pocit a nic nepřehánějte nebo můžete skončit s natrženým svalem. Jestliže jste teprve na začátku, začněte jednoduchými cviky, které budete dělat 3-4x týdně. Věnujte se každé partii těla a každý pohyb několikrát pořádně prodýchejte.

Potřebujete pomoc, nevíte, jak na to nebo toužíte po inspiraci? Již brzy vyjdou na poledanceonline.cz nové lekce zaměřené na flexibilitu! Tak nás pozorně sledujte a nenechte si to ujít.

Nezapomínejte na své klouby

Před zahájením tréninku se věnujte také svým kloubům! V pole dance jsou klouby namáhány, ať už zavěšením pomocí podkoleních jamek nebo ve spinech, kde největší tlak pociťuje ramenní kloub. Proto je důležité věnovat čas mobilizaci (prokroužení) kloubů. Nosné klouby, jako jsou kolena, kyčle, ramena, několikrát prokružte, aby se do nich uvolnila kloubní (synoviální) tekutina. Tato tekutina klouby promaže, zajistí jim ochranu před zátěží a sníží riziko úrazu.

Klouby se opotřebovávají věkem a velkou zátěží. Správnou činnost můžete podpořit dostatečným pohybem, zdravou stravou i kvalitní kloubní výživou.

Na závěr si to shrneme

  • Před KAŽDÝM cvičení se pořádně zahřejte, alespoň 10 minut věnujte rozcvičce
  • Zaměřte se na všechny partie a každý cvik několikrát prodýchejte
  • Cítíte bolest? Zmírněte a vyzkoušejte jednodušší variantu daného cviku
  • Pravidelnost, pravidelnost a pravidelnost. Postupně můžete obtížnost zvyšovat